Různé druhy úvěrů představují různé možnosti

V dnešní době není nic neobvyklého, když se lidé rozhodnou půjčit si peníze. Je pak jen na jejich potřebách, jaký produkt zvolí. Nabídka finančních produktů je velmi široká, a tak si každý může vybrat úvěr, který přesně pokryje jeho požadavky.

V tomto článku se podíváme na to, podle čeho se úvěry rozdělují. Usnadníme si tak celkovou orientaci v těchto produktech tak, abychom si vybrali ten nejvhodnější. Primární a nejvyužívanější rozdělení je poměrně snadné, a to do čtyř základních skupin dle odlišných hledisek.

První rozdělení se zabývá tím, k čemu úvěr potřebujete

První kategorie dělí úvěry dle toho, za jakým účelem si je uživatele pořizují. Lze se tak setkávat s účelovými a neúčelovými úvěry, přičemž prvně zmiňované mají přesně určeno, co za ně bude pořízeno. Ať už se jedná o dovolenou, nové auto či nová vybavení do bytu. Neúčelový úvěr je pravý opak – tedy neřeší to, co bude financovat.

Druhá kategorie dělí úvěry dle typu výplaty

Úvěry je možno dále rozdělit podle toho, jakým způsobem bude uskutečněna jejich výplata. Setkáváme se tak s hotovostními a bezhotovostními úvěry. Rozdíl mezi nimi netřeba blíže vysvětlovat.

Zajištěné a nezajištěné úvěry aneb kategorie třetí

Úvěr může být zajištěný nebo nezajištěný. Zajištěný úvěr je třeba vybraným způsobem jistit. K jištění je možné určit například nemovitost, automobil či jinou věc, která dosahuje výše hodnoty půjčených prostředků. Nezajištěné úvěry nepotřebují krytí, nicméně povětšinou jsou určeny pouze pro váženou a prověřenou klientelu.

Doba splatnosti, čtvrté hledisko

Důležitým faktorem při výběru úvěru je jistě i doba splatnosti jemu přiřazená. Existují tak krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé úvěry. Někomu postačí půjčit si peníze na kratší dobu, například v případě nákupu elektroniky, kterou splatí pár výplat, jiné nároky mohou znamenat dlouhodobější půjčku.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lenka Šebetová

Komentáře nejsou povoleny.