Rizika rychlých půjček

Dnešní doba nabízí bezesporu celou řadu možností, jak si půjčit. Populární jsou i tzv. rychlé půjčky, SMS půjčky, které představují řešení před výplatou. Nezpochybnitelnou výhodou je rychlost vyřízení, nicméně žadatelé by měli pečlivě zvážit, zda se jim rychlá půjčka vyplatí.

Základem rychlých půjček je nízký obnos a schválení žádosti během pár hodin, tudíž klient má peníze na úču během několika hodin či dnů. Půjčku dostane téměř každý, kdo si o ní zažádá, a navíc se obejde bez ručitele. Nevýhodou je vyšší úrok než u bank, na který doplácí už zadlužení lidé, kteří chtějí překlenout časové období před výplatou, zároveň se ale zamotávají do dluhové pavučiny.

Pokud se už člověk dostane do zapeklité situace, kdy si potřebuje půjčit před výplatou, měl by si dát pozor, aby se nestal obětí tzv. predátorského úvěrování. Jedná se o netransparentní a nepoctivé jednání poskytovatele, který si uvědomuje neschopnost splácení klienta, a schválně nabízí rychlou půjčku méně vzdělaným jedincům za cenu vysokých úroků.

Rychlé půjčky patří do segmentu tzv. mikro půjček, které v minulých let sloužily jako pomoc chudým. Je třeba zmínit, že se ale v rámci ČR jedná pouze o komerční podnikání. Obzvlášť u půjček s velice nízkým obnosem, tj. do 5 000 Kč, platí mírnější pravidla pro zodpovědné úvěrování, a proto se nelze bránit proti vysokým úrokům. Kromě vysokých úroků je riziko nesplácení kryto smluvními pokutami a případným vymáháním. Predátoři navíc často využívají manipulace a podvody.

Pokud netrpíte finanční tísní, rychlé půjčky jsou víceméně nepotřebné. Člověk by se měl naopak finančně chovat tak, aby nemusel doplácet na vysoké úroky. Jestli se ale přece jen pro rychlou půjčku rozhodnete, nezapomeňte si udělat řádný průzkum mezi nebankovními institucemi, protože i když se na internetu prezentuje tisíce společností, těch férových se najdou jen desítky.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Králíček

Komentáře nejsou povoleny.