Rekordně nízká úroková sazba 3,25 procenta u hypoték láká k nákupům nemovitostí

shutterstock.com

shutterstock.com

V dnešním článku se podíváme na dnes velmi aktuální téma a to jsou hypotéky. Díky úrokovým sazbám na historickém minimu vzrůstá zájem o koupi nemovitosti pro vlastní bydlení, ale i jako investice na budoucí pronájem. Nastane po dlouhých letech spíše stagnace růst poptávky po novém bydlení?

Úroková sazba klesá již řadu měsíců v řadě

Monitoringem průměrných úrokových sazeb se v České republice zabývá server Hypoindex.cz. Dle údajů za listopad klesla sazba z říjnových 3,36 na 3,25 procenta. Nutno dodat, že tato sazba je průměrná a není výjimkou, když získáte od banky sazbu i o třetinu nižší. Avšak je potřeba počítat, že takto atraktivní sazby nabídne banka jen u hypoték s proměnlivým úrokem bez fixování. Vychází se z mezibankovní sazby PRIBOR. Ta od začátku roku klesla o více než 60%.

Vývoj sazby PRIBOR 1m 2012, zdroj: cnb.cz

Vývoj sazby PRIBOR 1m 2012, zdroj: cnb.cz

Vývoj této sazby na další roky je nejasný, ale je logické, že už nemá příliš kam klesat a zájemci by měli počítat spíše s mírným růstem sazby PRIBOR a tím i úrokových sazeb. Dá se říct, že v současném období je ideální čas na financování bydlení pomocí úvěru.

Průměrná výše hypotéky stoupla

V listopadu byla průměrná výše úrokové 1 678 914 Kč, což je o proti minulému měsíci více. Vzrůstá tak zájem o větší byty. Za tuto částku lze v Praze pořídit 2+kk při (při hodnotě LTV 70% neboli 30% vlastních prostředků).

Pokud budeme uvažovat průměrnou výši hypotéky 1 678 914 Kč, průměrný úrok 3,25% a dobu splácení 30 let, dostaneme se na měsíční splátku 7 306 Kč. Ještě před dvěma roky by částka byla o přibližně 1 300 Kč vyšší.

Za listopad 2012 se půjčilo 12 miliard

Obzvlášť teď před koncem roku se spojily banky a developeři a nabízí atraktivní ceny nových bytů se zajímavou slevou. Snaží se nalákat zájemce na koupi bytu za letošní ceny s nižší sazbou DPH. Navíc při úvěrech na bydlení za rekordně nízké sazby.

Roste i zájem o refinancování hypoték, protože takto nízké úrokové sazby český trh nepamatuje. Navíc právě v roce 2007 se půjčil největší objem finančních prostředků a spoustě lidem končí pěti létá fixace.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Králíček

Komentáře nejsou povoleny.