Půjčit či nepůjčit – věčně aktuální téma

Vnímáte půjčky jako standardní součást vašeho života? Chcete si půjčit na bydlení či na pořízení osobního automobilu? A především: Víte, co doporučuje Česká leasingová a finanční asociace a jak popsal typy lidí otec Saturnina Zdeněk Jirotka?

Podle Jirotkova Saturnina existují tři skupiny lidí: jednu z nich při pohledu na mísu plnou koblih nenapadne zhola nic, druhou pak, co by se stalo, kdyby tyto koblihy začali házet po ostatních lidech a třetí skupina to pak skutečně i provede.

Ve světě finančních otázek není toto rozdělení až tak dramatické, avšak prvotním krokem pro každého je nezbytnost svého typologického zařazení. Otázky typu, jak moc preferuji finanční jistotu a jak silnou mám finanční disciplínu by měly být zodpovězeny bezpodmínečně. A jak postupovat dále?

Tip na půjčku?

Posílit vaši finanční situaci napomůže například půjčka u kterékoliv běžné nízkonákladové banky. U této půjčky je výhodou, že lze zajistit její příznivější podmínky pomocí uzavření pojištění schopnosti splácet. To vám pak pomáhá nejen v rámci zajištění bezpečnosti vaší bezprostřední i vzdálenější budoucnosti, ale zároveň prostřednictvím něj dosáhnete i výhodnější úrokové míry. A jak je to se splácením?

V případě sjednání tohoto typu pojištění je vám obvykle poskytována suma ve výši od 10 000 Kč do 600 000 Kč s dobou splatnosti, která činí 12 až 96 měsíců a s úrokovou sazbou, která je ve výši 7,9 % ročně. RPSN, tj. roční procentní sazba nákladů, je pak ve výši 13,96 % ročně. Není-li však toto pojištění schopnosti splácet u vaší půjčky nasmlouváno, je vám sice poskytnuta tatáž suma, tj. 10 000 Kč až 600 000 Kč, se stejnou dobou splatnosti, tj. 12 až 84 měsíců, avšak úroková sazba již vzrůstá o dva procentní body na úroveň celých 9,9 % ročně. RPSN pak naopak klesá na úroveň 10,36 % ročně, neboť v něm nejsou zohledněny náklady tohoto typu pojištění.

Plnění pojistného pak nastává po 30 dnech od vzniku nepříznivé životní situace, kterou je ztráta zaměstnání či vznik pracovní neschopnosti, a to ve dvojnásobné hodnotě. Kromě výše vaší splátky obdržíte stejnou částku na účet bez účelové vázanosti jejího využití. Pobýváte-li v nemocnici, pak za každý den hospitalizace získáte 10 % z výše splátky. Pojistné plnění je pak v praxi vyplatitelné i zpětně za první měsíc.

Leasing, půjčka nebo úvěr?

V současnosti je velmi běžným krokem pořízení automobilu na leasing. Jaké jsou však ve skutečnosti klady a zápory tohoto kroku? Je totiž zajímavé, že Česká leasingová a finanční asociace se kloní k variantě pořízení automobilu spíše prostřednictvím úvěru a nikoliv prostřednictvím leasingu. Záporem leasingu je totiž fakt, že až do doby ukončení leasingové smlouvy není auto ve vašem vlastnictví, ale patří leasingové společnosti.

Oproti tomu v případě pořízení auta prostřednictvím úvěru se již automobil řadí do vašeho majetku. Automobil pak nemůžete propůjčit nikomu dalšímu a rovněž přicházíte o bonusy za jízdu bez nehod, které tak nemůžou být zohledněny v rámci výhodnějších podmínek povinného ručení. Předčasné splacení leasingu je také tradičně svázáno s více komplikacemi, než jak je tomu ve variantě předčasného splacení úvěru či půjčky.

V obou případech, tj. variantách využití leasingu či úvěru nebo půjčky, však platí, že náklady na pořízení automobilu lze odečíst z vašich daní. Finanční parametry obou variant pak bývají z důvodů silné tržní konkurence přibližně vyrovnané. Výhodou úvěru či půjčky je v praxi pak ještě fakt, že nadbytečné peníze, které získáte při úspoře z finální kupní ceny automobilu, můžete dále použít dle svého uvážení. V případě varianty leasingu se vždy jedná explicitně o částku kupní ceny auta bez dalších možností využití zbývajících finančních prostředků.

Vyřizovat online či raději osobně na kamenné pobočce?

Při sjednávání všech finančních produktů v dnešní době zvažujeme, zda postačí podat žádost prostřednictvím internetu, nebo je nezbytné zajít osobně na kamennou pobočku. Stále přetrvává určitá pochybnost, zda například existuje spolehlivá půjčka přes internet. Avšak tyto obavy již nemají své reálné opodstatnění.

Podávání žádosti online je stejně bezpečné jako podávání na kamenné pobočce. Finanční instituce jsou si vědomy zákonné povinnosti ochrany osobních údajů a vynakládají rovněž nemalé finanční prostředky na zabezpečení veškerého svého užívaného softwaru.

Mnohé banky neváhají za vámi vyslat svého kurýra, který doručí dokumenty s originálními podpisy místo vás, takže vám nakonec povinnost osobní návštěvy pobočky zcela odpadne. Samozřejmě je každého věcí, zda preferuje osobní či online komunikaci, avšak není nezbytné ubírat ze svého osobního času další díl na cestu do a z banky, případně ještě na dobu čekání ve frontě na pobočce. Jak praví staré přísloví, čas jsou peníze!

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Králíček

Komentáře nejsou povoleny.