Je správná doba na koupi nemovitosti?

zdroj: shutterstock.com

Padnul Vám do oka nějaký byt či rodinný dům? Váháte s koupí při pohledu na aktuální stav trhu s nemovitostmi? Dali byste cokoliv za odpověď na otázku: mám koupit, nebo počkat? My Vám ji dáme zdarma!

Cena nemovitosti

Co se cen nemovitostí týče, setkáte se se dvěma zaručenými zprávami. Ta první pochází z dílen realitních společností, stavebních společností a developerů, podle kterých začnou ceny nemovitostí co nevidět růst. Ta druhá pochází z retailu (občané), podle kterých budou ceny nemovitosti dál klesat. Pravda je někde uprostřed.

Zásadní pro cenu nemovitosti a její budoucí vývoj je její lokalita. Ceny nemovitostí v regionech se zvyšující se mírou nezaměstnanosti a nepříznivou demografickou strukturou budou v budoucnosti s největší pravděpodobností i nadále klesat.

Naproti tomu ceny nemovitosti ve velkých městech budou velmi pravděpodobně i nadále růst. I v rámci samotného města však záleží na lokalitě, tzn. na dostupnosti do centra, občanské vybavenosti (obchody, školky, zábava, dostupnost MHD). I v rámci jednoho města mohou ceny nemovitostí růst i klesat.

Nachází-li se tedy Vaše vysněná nemovitost v dobré lokalitě s dobrou občanskou vybaveností a dostupností do centra města, s koupí příliš neotálejte.

Financování

Druhým zásadním faktorem ovlivňujícím celkové náklady na bydlení je vedle ceny nemovitosti i cena peněz, které budete na pořízení nového bydlení potřebovat. Mezi nejčastěji užívané prostředky přitom patří hypoteční úvěr. Drahá hypotéka přitom dokáže pokazit i tu nejlepší možnou cenu nemovitosti. Dobrou zprávou pro Vás je však to, že se úrokové sazby hypoték aktuálně nachází na opravdu nízkých úrovních. Konkrétní splátku Vaší hypotéky, kterou byste čerpali za účelem pořízení si nového bydlení si můžete vypočítat například v této hypotéční kalkulačce.

Při výpočtu splátky pak můžete vycházet ze splatnosti 5-30 let v případě, že ke koupi nového bydlení nepoužijete žádné vlastní prostředky a 5-40 let v případě, že budete koupi nemovitosti z 30 % financovat ze svých vlastních zdrojů.

Rozhoduje i výše Vašich příjmů

V souvislosti s hypotékou je pak vhodné zmínit další faktor, který rozhoduje o tom, zdali si nový byt či dům máte či nemáte koupit, resp. jestli si jej koupit můžete či nemůžete. Tím faktorem je výše Vašich příjmů a Vaše schopnost hypotéku splácet. Z pohledu banky nízké příjmy jsou „stopkou“ pro poskytnutí hypotéky, navzdory nízké úrokové sazbě či výhodné kupní ceně.

Požadavky bank na příjmy žadatelů o hypotéku přitom v uplynulých letech vzrostly zejména v souvislosti se zvyšující se delikvencí (nesplácením hypoték). Zvýšené nároky na příjmy žadatele o úvěr jsou však i ochranou pro Vás. Ono je totiž velmi lehké podlehnout vidině nového bydlení, samotné splácení hypotéky se však pro Vás může velmi snadno stát noční můrou.

I jedna včas nezaplacená splátka Vám pak může zadělat na pořádné problémy. Jakákoliv delikvence ve splácení úvěrů je bankami zapisována do tzv. bankovního registru. Údaje v něm jsou přitom zásadní pro poskytnutí či neposkytnutí úvěru bankou.

Pokud dnes nezaplatíte splátku hypotéky, bude pro Vás velmi těžké získat jakýkoliv úvěr minimálně po dobu následujících čtyř let. Nezaplacení splátky hypotéky pak také komplikuje případné refinancování Vaší stávající hypotéky k jiné bance v případě, že Vám Vaše stávající banka nabídne ke konci fixace úrokové sazby nevýhodnou sazbu pro další období.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Králíček

Komentáře nejsou povoleny.