Jaké jsou možnosti pojištění schopnosti splácet?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Chce-li si mladá rodina pořídit vlastní bydlení, většinou nezbývá nic jiného než si sjednat hypotéku. Tím ale zadluženost lidí nekončí. Jiní rekonstruují byt na splátky nebo sjednávají spotřebitelské úvěry. Na tom by nebylo nic v nepořádku. Problém však nastává ve chvíli, kdy z nějakého důvodu lidé nejsou schopni úvěr dále splácet. Tuto situaci by mělo řešit pojištění schopnosti splácet. Jak to funguje?

Jaké případy kryje pojištění schopnosti splácet?

Pojištění schopnosti splácet nabízí banky i pojišťovny. Sjednané pojištění vám má pomoci v případě, kdy v důsledku neočekávaných životních okolností nebudete schopni splácet svůj úvěr. Pojistit se můžete na různá rizika. Základní a nejlevnější pojištění schopnosti splácet se vztahuje pouze na případ úmrtí nebo trvalé invalidity.

Pokud budete chtít krytí rozšířit, budete si muset za pojištění připlatit. V takovém případě vás pojistí i proti více pravděpodobným rizikům, jimiž jsou ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá pracovní neschopnost.

Kdy si pojištění schopnosti splácet sjednat?

Při sjednání hypotéky nebo spotřebitelského úvěru budete zpravidla nuceni uzavřít zároveň pojištění schopnosti splácet. V řadě bank vám bez tohoto pojištění úvěr nedají. Na vás už nechají volbu, zda zůstanete u základního pojištění proti úmrtí a trvalé invaliditě, nebo zda zvolíte rozšířenou variantu o ztrátu zaměstnání a dlouhodobé nemoci.

Cena za pojištění závisí nejen na zvoleném typu pojištění. Odvíjí se také od výše vašeho úvěru. U většiny společností platíte pojištění každý měsíc. Některé pojišťovny však s vámi sjednají celkovou částku za pojištění schopnosti splácet, kterou zaplatíte hned po podpisu smlouvy.

Máte rizikové zaměstnání? Pojištění schopnosti splácet je pro vás nutností, zdroj: shutterstock.com

Máte rizikové zaměstnání? Pojištění schopnosti splácet je pro vás nutností, zdroj: shutterstock.com

Pojištění schopnosti splácet si můžete sjednat pro krytí:

  • hypotečního úvěru
  • úvěru ze stavebního spoření
  • spotřebitelského úvěru
  • finančního leasingu
  • splátkového prodeje
  • rychlé půjčky

Pravidla plnění

V případě úmrtí splatí pojišťovna část úvěru, kterou zbývá doplatit v den úmrtí klienta. Řada bank však umožňuje splacení úvěru jen do výše předem daného limitu. Ten se u každé banky/pojišťovny liší.

Jako příklad příklad vezměme pojištění se sjednaným limitem splacení ve výši 3 miliony korun. Pokud klient v den svého úmrtí dluží ještě 3,5 milionu, splatí za něj  pojišťovna pouze 3 miliony korun.

V případě vzniku invalidity (v důsledku nemoci či úrazu) se plnění pojišťovny dočkáte pouze, jedná-li se o invaliditu třetího stupně a doložíte, že se jedná o invaliditu trvalou.

Pojistíte-li se navíc i proti dlouhodobé nemoci a ztrátě zaměstnání, liší se opět podmínky plnění u jednotlivých bank/pojišťoven. Pojišťovna začne splácet úvěr za vás až ve chvíli, kdy jste nemocní více než dva měsíce. Rovněž na pracovním úřadě musíte být registrováni více než dva měsíce a navíc musíte doložit, že aktivně hledáte novou práci.

Při splnění těchto podmínek za vás pojišťovna začne platit vaše měsíční splátky. Ve většině případů se potom dočkáte zaplacení nejvýše 12ti po sobě jdoucích splátek. Při delší nemoci nebo nezaměstnanosti se již opět budete muset o splacení svého úvěru postarat sami.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká

Komentáře nejsou povoleny.