Jaké jsou hlavní rozdíly mezi kreditní a debetní kartou?

zdroj: shutterstock.com

Se vzrůstající konkurencí na bankovním trhu má stále více lidí několik bankovních účtů. K nim většinou automaticky dostávají platební kartu. Není tak dnes již výjimkou mít v peněžence několik „kreditek“. Ačkoliv tento název již v češtině zlidověl, ve většině případů se o kreditní karty nejedná. Jak je to možné?

Hlavním viníkem je pozdní rozšíření platebních karet v České republice. Ty se začaly rozšiřovat až na začátku devadesátých let. Trend kreditních karet nás tak minul a začínají se postupně rozšiřovat až v posledních letech.

Poznáte rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Oba typy platebních karet jsou na první pohled stejné. Mají stejný rozměr, materiál, ale také uvedeny shodné informace. Banky své debetní a kreditní karty zpravidla rozlišují použitím jiné barvy pozadí a obrázku.

Co je to kreditní karta?

Je to platební karta, která je spojena s revolvingovým úvěrem. Revolvingový úvěr znamená, že držitel karty může půjčku postupně splácet a zároveň dále čerpat. Vypůjčená částka je pak standardně úročena jako krátkodobá půjčka. Avšak výhodou je, že při dodržení stanovených pravidel (nejčastěji vrácení do 40 až 55 dní) může být i bezúročná! Z toho důvodu se stala velmi oblíbenou a využívá se jako půjčka před výplatou.

Kreditní karty nabízejí nejen banky, ale i nebankovní společnosti. Nabídka je v dnešní době dostatečně široká, takže je dobré nejdříve porovnat nabídky a až poté podepisovat smlouvu s konkrétní společností. Podmínky se mohou výrazně lišit.

Debetní kartu máme téměř všichni

Jak již bylo napsáno výše, pojem „kreditka“ se používá v běžné řeči i pro označení debetních karet. To jsou karty, které jsou přímo spojeny s bankovním účtem majitele. Můžete tak snadno používat vaše finanční prostředky k placení v obchodě nebo na internetu, výběru hotovosti prostřednictvím bankomatů či služby CashBack. Vše je limitováno pouze vaším aktuálním disponibilním zůstatkem.

Aktuálně se u nás začínají objevovat první bezkontaktní debetní karty, které přinášejí vyšší komfort urychlením plateb u obchodníků. Kartu stačí přiložit na vyznačené místo a pokud je částka menší než 500 Kč, nemusíte ani zadávat PIN k provedení transakce.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Martin Králíček

3 komentáře u Jaké jsou hlavní rozdíly mezi kreditní a debetní kartou?

  1. miriam napsal:

    ta bezkontaktni karta je super mnohem rychlejsi, drive jsem platbu kartou nenavidela ted ji miluji :)

  2. Patrik napsal:

    Jo už ji mam doma, tesim se na sve poprve

  3. vimik47 napsal:

    Od kreditnich karet ruce pryc! Nechutne vysoke uroky od nenazranych bank!