Chcete létat s letadlem? Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti pilotů

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Letadla patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům. Pokud se chcete stát pilotem, ať už profesionálním, či rekreačním, neměli byste i přesto opominout tzv. pojištění odpovědnosti pilotů. Proč je dobré ho mít? Pro koho je určené a vhodné?

Pojištění odpovědnosti pilotů

Většina pilotů nevlastní letadlo, ale pouze si jej zapůjčuje. Jakékoli škody způsobené vinnou pilota jsou pro něj pak finančně velice nákladné. Pojištění odpovědnosti pilotů slouží k tomu, aby pilotovi případné škody pomohlo pokrýt.

Pokud si jej pilot zřídí, má jistotu, že pokud by na letadle způsobil nějaké škody, pojišťovna se různě vysokou částkou podílí na jejich zaplacení. Podmínkou v tomto případě je, že letadlo nesmí pilot vlastnit a pouze si ho jen zapůjčil, nebo jej používá z jiného právního důvodu. Mezi základní podmínky, které jsou nutné k proplacení pojistného, dále například také patří:

  • doložení smlouvy o pronájmu letadla
  • doklad o zapůjčení letadla v čase nehody
  • letadlo musí být registrováno v některé z členských zemí Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO)
Malé letadlo, zdroj: ergo.cz

Malé letadlo, zdroj: ergo.cz

Pro koho je pojištění primárně určené

Služba odpovědnosti pilotů nabízí možnost například pro žáky školy létání pojistit si své potenciální chyby, resp. vypůjčená letadla před případnými škodami. Dokonce je možné toto pojištění pro pilota uplatnit i pro případ leteckých soutěží. Této služby může využít jak jednotlivec, tak firma. Kromě žáků zmíněné letecké školy či výcviku aeroklubů rovněž dále například:

  • obchodní pilot CPL (někde podmínkou více jak 501 hodin)
  • dopravní pilot ATPL (někde podmínkou více jak 1 500 hodin)
  • rekreační pilot
  • sportovní pilot PPL, GPL ad.

Uzavření pojištění

Toto pojištění je možné sjednat u různých společností, jejich podmínky jsou však většinou velice podobné. Vybrat si můžete z pojištění, které je platné pouze v hranicích České republiky, nebo celosvětové. Pojištění ovšem nepokrývá ty škody, které vznikají běžným provozem letadla, tedy jeho opotřebováním.

Pojistka může být s bankou uzavřena na dobu určitou, většina bank je ochotná domluvit se dle potřeb svého klienta, nebo rovněž na dobu neurčitou, čehož využívají zejména profesionální piloti.

Pojistné částky pro pojištění pilota, tedy maximální částka, kterou by pojišťovna proplatila, se pohybuje od 50 000 Kč do 600 000 Kč. Pojištěnec pak platí většinou 10 % z celkové způsobené škody.

Výhodou je, že u většiny pojišťoven lze sjednat toto pojištění z domova, resp. přes internet, odpadá tak jakékoliv papírování a můžete být pojištěni již od druhého dne.

Malé letadlo, zdroj: ergo.cz

Malé letadlo, zdroj: ergo.cz

Možná připojištění

Pokud na vypůjčeném letadle vznikne škoda, jejíž oprava je otázkou dnů až týdnů, je logické, že firma, která letadlo půjčuje, tak pociťuje finanční ztráty, jelikož během toho nemůže letadlo dále půjčovat. Není vyloučeno, že by společnost chtěla nahradit tyto ušlé zisky od pilota, který letadlo poškodil.

Pojišťovny tak nabízí i takovéto připojištění a v okamžiku, kdy by takovýto případ nastal, zaplatí takovéto výdaje namísto pilota. Toto připojištění se pak vztahuje ku příkladu i na situaci, v níž by pilot musel s letadlem nouzově přistát mimo letiště a posléze zaplatit dopravu letadla na jeho správné místo.

ERGO pojišťovna

ERGO pojišťovna, a. s. patří na trhu mezi významné firmy zabývající se životním a neživotním pojištěním. Společnost nabízí všechny běžné druhy pojištění jako je cestovní pojištění, pojištění domácnosti,  životní pojištění a další. Od 1.6.2015 do svého portfolia zařadila i pojištění pro piloty.

Fotogalerie

Související články

Příspěvek byl publikován v rubrice Neživotní pojištění se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristýna Rottová

Komentáře nejsou povoleny.